Awenturyn – właściwości i znaczenie kamienia awenturynu

Awenturyn to piękny, intrygujący kamień, który idealnie nadaje się do tworzenia pełnej charakteru biżuterii. Warto poznać jego właściwości oraz niezwykłą moc, aby przekonać się, że doskonale sprawdzi się zarówno na urzekający prezent, jak i osobisty amulet.

Czym jest awenturyn?

Awenturyn do minerał z grupy krzemianów, należący do rodziny kwarców. Do najpopularniejszych należą zielone awenturyny (dzięki zawartości chromu), ale za sprawą domieszek innych minerałów mogą przybierać różne ubarwienie, także czerwone, pomarańczowe, niebieskie lub brązowe.

Awenturyn jest kamieniem o siódmym stopniu twardości w skali Mohsa. Mimo swojej niezłej twardości, jest jednocześnie dość kruchy. Po obróbce może być mleczny, matowy lub błyszczący. Podstawiony pod światło, daje efekt migotania dzięki obecności łupów mineralnych (awenturyzacja). Nigdy nie ma formy dobrze wykształconych kryształów. Niegdyś stosowano go do wytwarzania ostrej broni. Naturalnie występuje w Indiach, Egipcie i górach Ural, w USA, Chinach, Brazylii, RPA. W Polsce awenturyn można znaleźć w górach Izerskich.

Awenturyn jest zwany także awanturynem, kwarcem awenturynowym lub indyjskim jadeitem. Jego nazwa prawdopodobnie wywodzi się z języka włoskiego, od słowa a ventura szczęśliwy przypadek lub avventure, czyli przygoda.

Jakie właściwości posiada kamień awenturynu?

Awenturyn posiada wyjątkowe właściwości zarówno lecznicze, jak i magiczne. Jeśli chodzi o zdrowie, kamień może wspomóc walkę z chorobami skóry, alergiami i łuszczycą. Wspiera również prawidłową pracę nerek i pomaga usuwać z nich kamienie. Obniża także poziom cholesterolu oraz poprawia pracę układu krwionośnego, m.in. regulując ciśnienie krwi. Pozytywnie oddziałuje również na układ nerwowy, wspiera metabolizm i działa przeciwzapalnie.

Jeśli chodzi o magiczne znaczenie awenturynu, kojarzony jest ze szczęściem i pomyślnością. Wspiera kreatywność, sprzyja zdolnościom przywódczym i osiąganiu sukcesu. Pomaga także osiągnąć równowagę psychiczną, wzmacnia cierpliwość, wewnętrzny spokój, pomaga osiągnąć niezależność duchową, emocjonalną i myślową. Łagodzi gniew i irytację, wzmacnia empatię, motywację i zdolność do podejmowania właściwych decyzji. Pomaga również odprężyć się i zrelaksować, a także nawiązać kontakt ze swoimi przewodnikami duchowymi oraz chroni przez negatywną energią z zewnątrz. Mobilizuje do spełniania marzeń i stawiania kolejnych kroków w drodze do szczęścia.

Znaczenie awenturynu

Awenturyn jest wysoko ceniony w biżuterii, ponieważ doskonale komponuje się zarówno ze złotem, jak i srebrem. Tworzy się z niego różnego rodzaju ozdoby, od klasycznych wisiorów po nowoczesne bransoletki, które idealnie pasują do każdego stroju. Co ciekawe, w zależności od koloru, biżuteria dla wodnika z awenturynem może mieć dla każdego inne znaczenie i stać się wyjątkowym amuletem.

Awenturyn zielony

To kamień bogactwa, pomyślności i nowych możliwości. Wspiera dążenie do realizacji celów, pomaga w osiąganiu sukcesu, zwiększa kreatywność, a także przynosi spokój i ukojenie. Biżuteria z zielonym awenturynem idealnie sprawdzi się dla osób wchodzących na ścieżkę kariery zawodowej.

Awenturyn niebieski

Niebieski awenturyn wspiera osiąganie sukcesów w komunikacji z innymi, a także pomaga zachować jasność umysłu i wspiera pozytywne myślenie. Uspokaja, motywuje i pomaga dostrzegać nowe szanse oraz wzmacnia pozytywne nastawienie do świata.

Awenturyn czerwony

Czerwony awenturyn wzmacnia wewnętrzną równowagę, cierpliwość i otwartość na nowe rozwiązania. Jest kamieniem witalności i siły życiowej. Wzmacnia organizm i pobudza do działania. Motywuje do szukania nowych inspiracji. Zwiększa również atrakcyjność seksualną.

Jak oczyszczać awenturyn?

Aby wzmocnić działanie kamienia, awenturyn wymaga regularnego oczyszczania oraz ładowania. W tym celu należy go umieścić pod bieżącą, zimną wodą, a następie wystawić na działanie promieni słonecznych.

Podsumowanie

Awenturyn w każdym kolorze to piękny kamień jubilerski i kolekcjonerski. Doskonale sprawdzi się w roli amuletu, a jego ubarwienie oraz właściwości pozwalają dobrać do idealnie do charakteru.


Inspiracje modowe z wykorzystaniem awenturynu znajdziesz na naszym Instagramie klikając tutaj.