Jak dbać o biżuterię?

Biżuteria to coś, co kojarzy się z trwałością, wiecznością, nieprzemijającym pięknem. Jest w tym sporo prawdy – naszyjniki, kolczyki czy bransoletki nigdy się nie starzeją, ani nie robią się bezużyteczne. Nie oznacza to jednak, że nie zasługują na szczególne traktowanie. Biżuteria, dotknięta zębem czasu czy też często noszona – choć nie staje się mniej wartościowa – może stracić swój urok, a także po prostu się zniszczyć. Jak dbać o biżuterię, by zawsze zachwycała? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

1.

Zawsze powinno się ściągać biżuterię do snu. Jest to bezpieczne zarówno dla jej właściciela, jak i dla samych ozdób. Podczas snu łatwo bowiem o zagniecenia, zerwania i wszelkie inne urazy mechaniczne.

2.

Należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu biżuterii, w przeznaczonych do tego pojemnikach, np. szkatułach wysłanych miękkim materiałem, z dala od innych przedmiotów. Każdy element biżuterii powinien być schowany w osobnym, materiałowym woreczku. Dzięki temu uniknie się zaplątania kolczyków z naszyjnikami, a także ocierania się o siebie elementów biżuterii, co może prowadzić do jej uszkodzeń.

3.

Należy unikać kontaktu biżuterii ze środkami chemicznymi, z wodą czy potem, a więc ściągać ją do kąpieli (także w słonej wodzie), podczas uprawiania sportu, sprzątania, zabiegów pielęgnacyjnych, a nawet nie dopuszczać do kontaktu z perfumami. W innym wypadku biżuteria może tracić swój blask, czernieć, przebarwiać się oraz po prostu uszkadzać w wyniku reakcji chemicznych. Choć taka ostrożność wydaje się przesadzona, zdecydowanie warto ją zachować, ponieważ uszkodzenia powstałe w takich sytuacjach niestety nie podlegają reklamacji, uznawane za wynikłe z nieodpowiedniej i niezgodnej z zaleceniami eksploatacji.

Piękna biżuteria to taka, która jest odpowiednio zaopiekowana. Warto o tym pamiętać, by móc cieszyć się jej wspaniałym blaskiem i doskonałością w każdej sytuacji.