Jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy? Poradnik!

Kolczyki to wyjątkowo wdzięczny rodzaj biżuterii. Ozdabiają i dodają charakteru każdej stylizacji. Używane na co dzień oraz na specjalne okazje. Zawsze pozwolą Ci poczuć się wyjątkowo. Niezależnie od okoliczności warto poświęcić chwilkę na dobranie idealnego dla siebie ich rodzaju oraz kształtu. Oprócz walorów estetycznych ważne jest, by kolczyki były dopasowane do kształtu Twojej twarzy. Odpowiednio dobrane błyskotki mogą wyostrzyć lub złagodzić Twoje rysy twarzy, wysmuklić twarz lub optycznie ją wydłużyć. Wyróżniamy cztery podstawowe typy – twarz o kształcie owalnym, okrągłym, trójkątnym oraz kwadratowym. Który z nich jest Twoim typem? Przekonaj się i sprawdź, jakie kolczyki będą dla Ciebie najlepsze! 

Jakie kolczyki pasują do owalnej twarzy?

Owalny typ twarzy można rozpoznać po tym, że czoło i kości policzkowe są tej samej szerokości (czasem czoło może być też trochę węższe od policzków), a linia od policzków do żuchwy zwęża się ku dołowi, tworząc kształt owalu. Uważa się ten kształt za najbardziej proporcjonalny, dlatego dobór kolczyków jest w tym przypadku nieograniczony. Jeśli owal to Twój typ, możesz zaszaleć i puścić wodze fantazji. Wielkie koła, geometryczne wzory, czy eleganckie i bardzo ozdobne kolczyki z kamieniami nie będą kolidować z Twoją urodą. Jeśli chcesz dodać sobie modnego, a zarazem klasycznego szyku poznaj różne propozycje kolczyków ze stali chirurgicznej.

Dwie kobiety z kolczykami dobranymi do ich kształtu twarzy

Jakie kolczyki pasują do okrągłej twarzy?

Okrągłą twarz, czyli tzw. “baby face”, charakteryzuje niskie czoło, pełne, okrągłe policzki oraz zaokrąglony podbródek. Najszerszą częścią są kości policzkowe i linie twarzy proporcjonalnie zwężają się zarówno w stronę czoła, jak i żuchwy. Przy tym typie urody polecamy długie i wiszące kolczyki, które optycznie wydłużą i wysmuklą Twoje rysy. Możesz również eksperymentować z geometrycznymi kształtami. Nieregularne wzory dodadzą Ci ekspresji i wyrazistości. Unikaj natomiast biżuterii o owalnych formach, okręgów oraz kółek, które dodatkowo optycznie zaokrąglą Twoją buzię.

Długie, wiszące kolczyki ze stali chirurgicznej Elori – Cyfey Rzymskie

Jakie kolczyki pasują do trójkątnej twarzy?

Cechami charakterystycznymi trójkątnej twarzy są szerokie czoło, szeroko rozstawione kości policzkowe i wąska, czasem szpiczasta broda. Mówimy również, że to twarz o kształcie serca, gdyż podobnie zwęża się ku dołowi. W tym przypadku rekomendujemy kolczyki o opływowym, delikatnym kształcie, który złagodzi rysy twarzy. Może to być również kształt łezki. Świetnie sprawdzą się wszystkie formy, które rozszerzają się ku dołowi, dzięki temu wizualnie wyrównasz proporcje. Delikatne sztyfty również będą się doskonale komponować z tego typu kształtem. Do trójkątnej, pociągłej twarzy nie polecamy z kolei wąskiej, długiej biżuterii, która jeszcze dodatkowo wydłuży i wysmukli Twoje rysy. 

Jakie kolczyki pasują do kwadratowej twarzy?

Twarz kwadratowa to taka, która charakteryzuje się szerokim czołem, szeroką linią żuchwy, oraz kośćmi policzkowymi o podobnej szerokości. Zwykle są to silne, mocno zaznaczone rysy. Jeśli jesteś posiadaczką tego typu urody, warto wybrać biżuterię, która nieco złagodzi i wysmukli linie twarzy. Polecamy łagodne koła, delikatne okręgi lub łezki. Piękną propozycją dla Ciebie mogą być kombinacje z różnego rodzaju kołami. Takie modele kolczyków są subtelne i dodadzą Ci łagodności oraz szlachetności. Wybieraj zatem biżuterię, która sprawi, że Twoja twarz będzie bardziej pociągła. Unikaj za to błyskotek o geometrycznych kształtach, trójkątów i prostokątów. Ostre krawędzie dodatkowo wyostrzą optycznie Twoje rysy. 

Wiszące kolczyki okręgi ze stali chirurgicznej – Elori

Omówione podstawowe kształty rysów twarzy i pasujące do nich rodzaje to oczywiście niejedyne, dostępne propozycje. Oprócz nich oczywiście wyodrębnić możemy kilka innych typów: twarz prostokątną, o kształcie diamentu lub w kształcie gruszki/trapezu. Zasada jest prosta – przy smukłych buziach warto je optycznie poszerzyć dużymi kołami lub geometrycznymi formami. Natomiast przy rysach bardziej okrągłych i ostrych warto optycznie twarz wydłużyć długimi kolczykami oraz złagodzić delikatnymi formami. 

Pamiętaj jednak, że przy doborze idealnej biżuterii najważniejszy jest Twój komfort i Twoje dobre samopoczucie podczas noszenia kolczyków. Nie bój się eksperymentować i szukać kształtów, które doskonale wyrażą Ciebie i Twój styl. To Tym masz się w nich czuć pięknie i wyjątkowo!

Więcej inspiracji na naszym Instagramie