Jak nosić kilka pierścionków?

Biżuteria jest jak wizytówka – wiele mówi o stylu i charakterze. Dlatego też to, jak się ją nosi, nie powinno być dziełem przypadku, a dobrze przemyślaną kompozycją. Jak łączyć ze sobą pierścionki, jeśli chce się nosić kilka jednocześnie? Jak nosić kilka pierścionków, by wyglądały efektownie i elegancko?

Jak się nosi pierścionki?

Teoretycznie nie ma żadnych zasad, jeśli chodzi o noszenie pierścionków. Wyjątkiem są obrączki ślubne oraz pierścionki zaręczynowe, które zakłada się na określone palce. Jeśli jednak chodzi o inne rodzaje pierścionków – te można zakładać na dowolne palce, choć warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie powinno się łączyć pierścionków z różnych metali na jednej ręce – daje to wrażenie przepychu zamiast elegancji. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy… chce się osiągnąć taki efekt (np. w stylizacji boho), ale jest to zależne od rodzaju biżuterii – powinna być taka sama stylistycznie. Wówczas nosi się np. pierścionki zakładane na pół palca wespół z tradycyjnymi.
  • Pierścionków z wystającymi  kamieniami szlachetnymi nie powinno nosić się na kciukach, ponieważ jest to zarówno niepraktycznie i niewygodne, jak i niebezpieczne. Na kciuki najlepiej zakładać pierścionki płaskie typu obrączki.
  • Jeśli chce się nosić kilka pierścionków, a jednocześnie nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę – wówczas resztę biżuterii powinno się zakładać na drugą rękę.

Oczywiście, są to „niepisane” reguły, jednak mogą rzutować na odbiór stylizacji. Najważniejszym, co należy zapamiętać, jest umiar oraz stylistyczne dopasowanie biżuterii.

Jak nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy?

Zazwyczaj – choć i to nie jest twardą zasadą – obrączkę i pierścionek zaręczynowy nosi się razem, na serdecznym palcu prawej ręki. Najpierw, co oczywiste, trafia na niego pierścionek zaręczynowy, a później obrączka. Rzadziej nosi się na odwrót, ponieważ ma to znaczenie nie tylko wizualne (obrączka jest zazwyczaj grubsza od pierścionka zaręczynowego i osłania delikatniejszą biżuterię), jak i symboliczne – taka kolejność oznacza swego rodzaju „zamknięcie”, całkowite przypieczętowanie wspólnego losu, podczas, kiedy pierścionek zaręczynowy stanowi dopiero jego – można powiedzieć – przedsmak. Nie każdemu jednak pasuje takie połączenie, szczególnie, jeśli oba pierścionki są dość masywne. Wówczas można je rozdzielić. Obrączka jednak zawsze powinna pozostać na tym samym palcu, zaś to, jak się nosi pierścionek zaręczynowy po ślubie, jest zależne głównie od wygody. Zazwyczaj jednak nosi się go albo na serdecznym, albo na środkowym palcu dowolnej ręki w przypadku, jeśli pierścionek ze względu na swój rozmiar nie pasuje na palec serdeczny.

Warto wiedzieć, że jeśli pierścionek zaręczynowy nie współgra z obrączką – na jego miejsce nie powinien trafiać żaden inny, nawet taki, który lepiej pasuje. W noszeniu obrączki i pierścionka zaręczynowego na jednym palcu zaklęte jest bowiem przesłanie – są to dwie bardzo ważne pamiątki, symbole miłości i wzajemnej przynależności, dlatego też nie powinno się ich „podmieniać” nawet, jeśli inny pierścionek były wygodniejszy pod obrączką.

Jak nosić kilka pierścionków na jednej ręce?

Środkowy, serdeczny i kciuk – to najczęściej wybierane palce do ozdabiania ich pierścionkami, choć obecnie widać, że trend ten wcale nie jest nienaruszalny. Można bowiem układać na dowolnych palcach przeróżne kompozycje z pierścionków pod warunkiem, że biżuteria tworzy jedną, spójną historię i uzupełniają się stylistycznie. Ważny jest także rozmiar pierścionków – jeśli chce się ich nosić kilka, nie tylko w tradycyjny sposób, ale także na półpalcach, biżuteria nie powinna być zbyt masywna, ponieważ wówczas nie będzie to wyglądało stylowo i elegancko, ale przesadnie i, mówiąc wprost, będzie zupełnie pozbawione dobrego smaku.

Noszenie kilku pierścionków, jeśli jest dobrze przemyślane, wygląda bardzo ciekawie. Z pewnością warto eksperymentować, nie zapominając jednak, że biżuteria ma być ozdobą, dopełnieniem dobrego stylu i wisienką na torcie, a nie zaś czymś, co zwraca na siebie największą uwagę.

Poznaj naszą ofertę pierścionków klikając tutaj.


Więcej inspiracji – jak łączyć wiele pierścionków znajdziesz na naszym Instagramie

DODATKOWE -15% W KOSZYKU