Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej?

Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej?

Naszyjnik ze stali chirurgicznej. Piękny, tani, a do tego bardzo wytrzymały. Niestety, nawet takie cudo może niekiedy się zabrudzić lub co gorsza – pokryć nieestetycznymi plamami. Jednak bez obaw! Nie musisz żegnać się ze swoim ulubionym dodatkiem. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej! Zapraszamy do lektury!

Naszyjnik ze stali chirurgicznej – jak go wyczyścić?

Stal chirurgiczna, powszechnie znana także pod nazwą stali szlachetnej lub nierdzewnej, to materiał o szerokim zastosowaniu. Od lat wykorzystywana oczywiście do produkcji narzędzi chirurgicznych, elementów protetycznych, a nawet rozruszników serca. Współcześnie króluje również w zdobnictwie, pozwalając nam cieszyć się biżuterią niemalże doskonałą.

Biżuteria ze stali chirurgicznej jest piękna, tania i bardzo wytrzymała. Odporna na odkształcenia, zarysowania czy odpryski, może jednak czasem zwyczajnie… się zabrudzić. Zwykłe przemycie wodą nie wystarcza? Spokojnie! Twój ulubiony wisiorek może nadal spokojnie spoczywać w szufladzie. Znamy kilka prostych tricków, z pomocą których szybko przywrócisz mu blask i znowu będzie wyglądał jak nowy! Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej? Podpowiedzi poniżej!

Czyszczenie naszyjnika ze stali chirurgicznej 

Naszyjniki ze stali chirurgicznej mają tendencję do gromadzenia (zwłaszcza w zakamarkach) drobinek kurzu, piasku, pyłów i innych, mniejszych zanieczyszczeń. Czasem na ich powierzchni może pojawić się także charakterystyczny, ciemniejszy osad lub punktowe plamy. Te ostatnie to z reguły efekt braku regularnego czyszczenia biżuterii. Problem nie jest jednak nie do rozwiązania. Co więcej – czyszczenie nie jest ani trudne, ani kosztowne. Biżuterię można bowiem skutecznie odnowić nawet z pomocą domowych sposobów!

Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej? Zanim zabierzesz się do pracy, wyposaż się w niezbędne akcesoria. Potrzebne Ci będą szczoteczka lub pędzel z miękkim włosiem (do usunięcia brudu z trudno dostępnych miejsc), czysta ściereczka (do osuszenia i wypolerowania biżuterii), woda oraz oczywiście preparaty do czyszczenia. Większość z nich znajdziesz zapewne w domu. To płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona i pasta do mycia zębów.

Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej – domowe sposoby

Sposób 1 – płyn do mycia naczyń – sprawdzi się do odświeżenia biżuterii. Pierwszy etap to przygotowanie roztworu z wodą. Umieść wisiorek w głębszej misce z ciepłą wodą i dodaj do niej kilkanaście kropli płynu. Pozostaw naszyjnik do namoczenia. Po ok. 10 minutach wyjmij biżuterię i wyczyść ją przy pomocy szczoteczki. Opłucz dokładnie, osusz i pozostaw do dokładnego wyschnięcia.

Sposób 2 – soda oczyszczona – metoda zaczerpnięta wprost z księgi z tajnymi recepturami naszych babć! Doskonała do trudniejszych w usunięciu plam i osadu z biżuterii. Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej przy pomocy sody? Nie jest to trudne! W osobnej miseczce przygotuj gęstą pastę z proszku i wody. Wymieszaj ją dokładnie, a następnie nałóż na naszyjnik i rozetrzyj na całej długości. Nie musisz obawiać się, że soda uszkodzi wisiorek – stal chirurgiczna to mocny materiał, odporny także na zarysowania. Nałożoną papkę pozostaw na ok. 15 minut. Po czasie spłucz dokładnie i pozostaw do wysuszenia. 

Sposób 3 – pasta do zębów – ostatnim sprawdzonym sposobem jest pasta do zębów, dająca świetne rezultaty również w przypadku czyszczenia srebrnej biżuterii. Podobnie jak soda, pomoże w usunięciu ciemniejszych plam, a dodatkowo rewelacyjnie odświeży wygląd naszych błyskotek. Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej? Przygotuj sobie szczoteczkę oraz dwie miseczki z ciepłą wodą. Jedna posłuży Ci do mycia naszyjnika w paście, druga – do jego opłukiwania. To prosty i znany od lat sposób, wielokrotnie testowany – możesz z niego skorzystać bez obaw o zniszczenie swojej biżuterii!

Biżuteria ze stali chirurgicznej – jak o nią dbać?

Przede wszystkim zadbaj o to, by naszyjnik ze stali chirurgicznej, bransoletka, kolczyki oraz inne biżuteryjne dodatki, miały swoje miejsce. Dzięki temu, nie tylko z łatwością je znajdziesz, ale też unikniesz ryzyka ich splątania. Bardzo ważną kwestią jest odseparowanie ozdób od chemikaliów – to właśnie one są często przyczyną pojawiania się nieestetycznych plam. Uważaj podczas korzystania z obiektów wodnych i akwenów – biżuterii szkodzi również woda morska, chlorowana i termalna. Miej się na baczności także wtedy, gdy sięgasz po perfumy – zwłaszcza mając na sobie swój ulubiony naszyjnik – odbarwienia po czasie niemalże gwarantowane!

Jak jednak widzisz, czyszczenie biżuterii ze stali chirurgicznej nie jest trudne. Materiał, choć trwały, nie jest jednak niezniszczalny, stąd też warto wiedzieć, jak o niego dbać, by móc jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem ulubionych błyskotek. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się pomocne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *