Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej?
Naszyjnik ze stali chirurgicznej. Piękny, tani, a do tego bardzo wytrzymały. Niestety, nawet takie cudo może niekiedy się zabrudzić lub co gorsza – pokryć nieestetycznymi plamami. Jednak bez obaw! Nie musisz żegnać się ze swoim ulubionym dodatkiem. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej! Zapraszamy do lektury!
Naszyjnik ze stali chirurgicznej – jak go wyczyścić?
Stal chirurgiczna, powszechnie znana także pod nazwą stali szlachetnej lub nierdzewnej, to materiał o szerokim zastosowaniu. Od lat wykorzystywana oczywiście do produkcji narzędzi chirurgicznych, elementów protetycznych, a nawet rozruszników serca. Współcześnie króluje również w zdobnictwie, pozwalając nam cieszyć się biżuterią niemalże doskonałą.
Biżuteria ze stali chirurgicznej jest piękna, tania i bardzo wytrzymała. Odporna na odkształcenia, zarysowania czy odpryski, może jednak czasem zwyczajnie… się zabrudzić. Zwykłe przemycie wodą nie wystarcza? Spokojnie! Twój ulubiony wisiorek może nadal spokojnie spoczywać w szufladzie. Znamy kilka prostych tricków, z pomocą których szybko przywrócisz mu blask i znowu będzie wyglądał jak nowy! Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej? Podpowiedzi poniżej!
Czyszczenie naszyjnika ze stali chirurgicznej
Naszyjniki ze stali chirurgicznej mają tendencję do gromadzenia (zwłaszcza w zakamarkach) drobinek kurzu, piasku, pyłów i innych, mniejszych zanieczyszczeń. Czasem na ich powierzchni może pojawić się także charakterystyczny, ciemniejszy osad lub punktowe plamy. Te ostatnie to z reguły efekt braku regularnego czyszczenia biżuterii. Problem nie jest jednak nie do rozwiązania. Co więcej – czyszczenie nie jest ani trudne, ani kosztowne. Biżuterię można bowiem skutecznie odnowić nawet z pomocą domowych sposobów!
Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej? Zanim zabierzesz się do pracy, wyposaż się w niezbędne akcesoria. Potrzebne Ci będą szczoteczka lub pędzel z miękkim włosiem (do usunięcia brudu z trudno dostępnych miejsc), czysta ściereczka (do osuszenia i wypolerowania biżuterii), woda oraz oczywiście preparaty do czyszczenia. Większość z nich znajdziesz zapewne w domu. To płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona i pasta do mycia zębów.
Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej – domowe sposoby
Sposób 1 – płyn do mycia naczyń – sprawdzi się do odświeżenia biżuterii. Pierwszy etap to przygotowanie roztworu z wodą. Umieść wisiorek w głębszej misce z ciepłą wodą i dodaj do niej kilkanaście kropli płynu. Pozostaw naszyjnik do namoczenia. Po ok. 10 minutach wyjmij biżuterię i wyczyść ją przy pomocy szczoteczki. Opłucz dokładnie, osusz i pozostaw do dokładnego wyschnięcia.
Sposób 2 – soda oczyszczona – metoda zaczerpnięta wprost z księgi z tajnymi recepturami naszych babć! Doskonała do trudniejszych w usunięciu plam i osadu z biżuterii. Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej przy pomocy sody? Nie jest to trudne! W osobnej miseczce przygotuj gęstą pastę z proszku i wody. Wymieszaj ją dokładnie, a następnie nałóż na naszyjnik i rozetrzyj na całej długości. Nie musisz obawiać się, że soda uszkodzi wisiorek – stal chirurgiczna to mocny materiał, odporny także na zarysowania. Nałożoną papkę pozostaw na ok. 15 minut. Po czasie spłucz dokładnie i pozostaw do wysuszenia.
Sposób 3 – pasta do zębów – ostatnim sprawdzonym sposobem jest pasta do zębów, dająca świetne rezultaty również w przypadku czyszczenia srebrnej biżuterii. Podobnie jak soda, pomoże w usunięciu ciemniejszych plam, a dodatkowo rewelacyjnie odświeży wygląd naszych błyskotek. Jak wyczyścić naszyjnik ze stali chirurgicznej? Przygotuj sobie szczoteczkę oraz dwie miseczki z ciepłą wodą. Jedna posłuży Ci do mycia naszyjnika w paście, druga – do jego opłukiwania. To prosty i znany od lat sposób, wielokrotnie testowany – możesz z niego skorzystać bez obaw o zniszczenie swojej biżuterii!
Biżuteria ze stali chirurgicznej – jak o nią dbać?
Przede wszystkim zadbaj o to, by naszyjnik ze stali chirurgicznej, bransoletka, kolczyki oraz inne biżuteryjne dodatki, miały swoje miejsce. Dzięki temu, nie tylko z łatwością je znajdziesz, ale też unikniesz ryzyka ich splątania. Bardzo ważną kwestią jest odseparowanie ozdób od chemikaliów – to właśnie one są często przyczyną pojawiania się nieestetycznych plam. Uważaj podczas korzystania z obiektów wodnych i akwenów – biżuterii szkodzi również woda morska, chlorowana i termalna. Miej się na baczności także wtedy, gdy sięgasz po perfumy – zwłaszcza mając na sobie swój ulubiony naszyjnik – odbarwienia po czasie niemalże gwarantowane!
Jak jednak widzisz, czyszczenie biżuterii ze stali chirurgicznej nie jest trudne. Materiał, choć trwały, nie jest jednak niezniszczalny, stąd też warto wiedzieć, jak o niego dbać, by móc jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem ulubionych błyskotek. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się pomocne!