Jak wyczyścić srebrny łańcuszek? 3 sprawdzone, domowe sposoby

O tym, że biżuterię należy przechowywać w odpowiednich warunkach, wie każdy jej miłośnik. Ale czasem, kiedy nie jest ona w ciągłym użytku, mimo dobrego przechowywania, wymaga odświeżenia i wyczyszczenia, by przywrócić jej dawny blask. Najczęściej czyszczenia wymagają łańcuszki, ponieważ wystawiane są na działanie promieni słonecznych, kosmetyków, perfum, wciąż ocierają się o skórę i odzież. Jak wyczyścić srebrny łańcuszek, by znów zachwycał swoim blaskiem?

Czym czyścić srebrne łańcuszki?

O biżuterię można dbać na dwa sposoby – albo zaopatrując się w profesjonalne środki do jej czyszczenia, dostępne w sklepach jubilerskich, albo polegając na sprawdzonych, domowych sposobach, wykorzystywanych od wieków i… równie skutecznych! Jednak niezależnie od wyboru metody czyszczenia biżuterii warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Przed czyszczeniem biżuterii – szczególnie łańcuszków – powinno się je dokładnie rozplątać i rozpiąć.
  • Należy zwrócić uwagę na dodatkowe elementy biżuterii, takie jak kamienie szlachetne czy połączenie z innymi metalami – nie wszystkie powinno się czyścić tak samo, a niewłaściwa pielęgnacja może zniszczyć ozdobę. Przed czyszczeniem łańcuszka należy zdjąć z niego ewentualne zawieszki.
  • Do czyszczenia biżuterii stosuje się miękkie szmatki. Nie powinno używać się żadnych ścierających materiałów, np. gąbek, ani szorować elementów biżuterii, niewskazane są również ręczniki papierowe.

Sam proces czyszczenia biżuterii nie jest trudny ani pracochłonny – z łatwością można to zrobić w domu, a efekty są bardzo zadowalające. W parę chwil można przywrócić ulubionej ozdobie dawny blask, bez konieczności płacenia za usługę czyszczenia u specjalisty

A jak wyczyścić srebrny łańcuszek domowym sposobem?

Srebrne łańcuszki można wyczyścić z pomocą pasty do zębów, sody oczyszczonej lub soli. Są to najbardziej znane, najprostsze i przede wszystkim sprawdzone sposoby na pozbycie się ze srebrnej biżuterii wszelkich nalotów oraz nadanie jej odpowiedniego połysku.

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek sodą?

Aby wyczyścić srebrny łańcuszek sodą, należy połączyć ze sobą gorącą wodę oraz sodę w proporcjach 1:1. W takiej mieszance umieszcza się srebrny łańcuszek na około 15 minut, po czym należy go wyjąć, przepłukać pod bieżącą wodą i wypolerować z pomocą miękkiej ściereczki. Taki roztwór pozwoli usunąć nieestetyczne naloty na biżuterii.

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek pastą do zębów?

Chcąc wyczyścić srebrny łańcuszek pastą do zębów, należy pamiętać, by nie wykorzystywać do tego pasty wybielającej, której drobinki ścierające mogą uszkodzić biżuterię, powodując na niej odbarwienia. Odrobinę pasty należy umieścić na miękkiej ściereczce, a następnie delikatnie przecierać biżuterię. Po tym zabiegu łańcuszek należy przemyć czystą wodą oraz wypolerować. Czyszczenie pastą do zębów sprawdzi się w przypadku prostej biżuterii – trudno bowiem dotrzeć szmatką w ewentualne zakamarki. Jest to jedna doskonały sposób na szybkie nabłyszczenie ozdoby.

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek solą?

Pociemniałą, srebrną biżuterię można także czyścić roztworem wody z solą kuchenną. W niewielkim, niemetalowym naczyniu należy umieścić folię aluminiową błyszczącą stroną do góry oraz srebrny łańcuszek. Następnie należy zalać go gorącą wodą z rozpuszczoną solą kuchenną (wystarczy łyżeczka soli na szklankę gorącej wody). Biżuterię należy pozostawić w mieszance na kilka godzin, aż do zniknięcia ciemnego osadu. Następnie należy ją wypłukać w zimnej wodzie i delikatnie osuszyć miękką ściereczką. 

Wiedza o tym, jak wyczyścić srebrny łańcuszek domowym sposobem z pewnością przyda się każdemu miłośnikowi biżuterii. Dzięki temu w każdej chwili można odświeżyć swoje ulubione ozdoby, pozbywać się nieestetycznych przebarwień i nadając im na powrót piękny połysk. Wyczyszczone łańcuszki warto tekstylnych torebeczkach – każdy łańcuszek osobno – z dala od źródeł światła, w szczelnie zamkniętej szkatule. Dzięki temu uniknie się plątania biżuterii oraz opóźni proces jej ciemnienia.

Sprawdź więcej inspiracji na naszym Instagramie!