Lapis lazuli – znaczenie i właściwości królewskiego kamienia

Nieco egzotyczna nazwa kamienia dla wielu jest zupełnie nieznana i niezrozumiała. Tymczasem kamień lapis lazuli to jeden z najciekawszych kamieni szlachetnych, nie tylko o wyjątkowym wyglądzie, ale również bardzo atrakcyjnych właściwościach.

Czym jest lapis lazuli?

Lapis lazuli to skała metamorficzna, utworzona z ciemnoniebieskiego lazurytu w mniej więcej 30-40%, białego kalcytu, pirytu oraz sodalitu, w wyniku przeobrażenia wapienia lub dolomitu. Jego nazwa to połączenie słów z języka arabskiego (lapis – kamień) i łaciny lub perskiego (lazuli – niebieskie, niebo). Uznawany jest za jeden z najbardziej niezwykłych kamieni, ponieważ jego niebieski kolor – wynikający z obecności związków siarki – nie jest jednolity dzięki odłamkom innych minerałów, co sprawia, że wygląda jak nocne, usłane gwiazdami niebo. Często mylony jest z lazulitem i azurytem, a zamiennie stosowana jest nazwa lazuryt.

Lapis lazuli występuje naturalnie w Afganistanie, Rosji, Chile, USA, RPA, Birmie, Angoli, Rwandzie oraz we Włoszech. Najbardziej cenione są ciemne odmiany kamienia, o równomiernie rozmieszczonym zabarwieniu. Za najbardziej jakościowe uważa się kamienie pozyskiwane w Afganistanie.

Jakie znaczenie ma kamień lapis lazuli?

Lapis lazuli, poza niezwykłym, intrygującym wyglądem, posiada również ciekawe właściwości lecznicze, co ma spore znaczenie dla tych, którzy lubią wspierać swoje zdrowie na różne sposoby. Jako kamień cechuje się średnią twardością (5,5 w skali Mohsa), jest porowaty i dość miękki.

Niegdyś zmielonego lapis lazuli używano do uzyskania niebieskiego pigmentu do malowania fresków, a Kleopatra stosowała go jako cień do powiek. Uznawano go również za kamień bogów, do wyrobu przedmiotów kultu, a także za atrybut bóstw. Wierzono także, że ma w sobie królewski pierwiastek.

Jeśli chodzi lecznicze właściwości lapis lazuli, jest to klejnot silnie oddziałujący na układ immunologiczny, dodaje sił witalnych i łagodzi bóle różnego pochodzenia, a także zwalcza choroby gardła i oczu oraz pomaga złagodzić objawy bezsenności.

Lapis lazuli działa wyciszająco na układ nerwowy, pomaga zwalczać stres i stany lękowe. Obniża ciśnienie i pomaga w walce z chorobami układu oddechowego.

Ponadto, lapis lazuli jest przede wszystkim wykorzystywany jako kamień ozdoby do tworzenia biżuterii damskiej i męskiej. Pięknie komponuje się w oprawie zarówno ze złota, jak i srebra. Srebrna biżuteria z lapis lazuli wygląda niezwykle elegancko, a przy tym nowocześnie. Kamień można wykorzystywać zarówno w ozdobach inspirowanych dawnymi latami, jak i na wskroś współczesnych.

Lapis lazuli – znak zodiaku i właściwości magiczne

Lapis lazuli, jak każdy kamień szlachetny, posiada również właściwości magiczne. Uznawany jest za klejnot idealny dla zodiakalnych strzelców, ryb oraz wodników.

Lapis lazuli to kamień silnie oddziałujący na sferę duchową, pozwalający rozwinąć swoją intuicję. Stoi na straży inspiracji, prawdy i mądrości, pomaga zadbać o pozytywne relacje z ludźmi oraz harmonię w relacjach z bliskimi. Lapis lazuli ma zdolność stymulowania świadomości, dostrzegania w sobie oraz otaczającym świecie doskonałości, wartości i piękna. Pomaga przejąć kontrolę nad swoim życiem i wzmacnia inteligencję emocjonalną. W niebieskiej barwie kamienia upatruje się również zdolności wyciszających, łagodzących i uspokajających.

Jaki kolor ma lapis lazuli?

Cechą charakterystyczną lapis lazuli jest jego niebieskie ubarwienie i takie kamienie – o ciemnym, intensywnym, jak najbardziej jednolitym kolorze są najbardziej cenione w jubilerstwie oraz przez kolekcjonerów. Lapis lazuli może jednak mienić się różnymi odcieniami, od zielonkawoniebieskiej po ciemno-purpurowo-niebieską, w zależności od zawartości innych minerałów.

Jak rozpoznać kamień lapis lazuli?

Oryginalne kamienie lapis lazuli oraz biżuterię z nimi można znaleźć w renomowanych sklepach jubilerskich. Jeśli jednak ma się wątpliwości, czy nabyty niebieski kamień jest prawdziwy, można przeprowadzić test z pomocą lakieru do paznokci – sztuczny kamień zacznie się odbarwiać pod jego wpływem. Prawdziwy lapis lazuli będzie również świecił pod wpływem promieni ultrafioletowych. Kamień ten rzadko posiada idealnie jednolitą barwę i intensywność koloru, co również powinno dać do myślenia, jeśli stoi się przed zakupem doskonałego, idealnie niebieskiego, nieskazitelnego okazu.

Podsumowanie

Lapis lazuli to piękny, bardzo dekoracyjny kamień o wspaniałych właściwościach. Idealnie sprawdzi się w roli amuletu dla wszystkich, którzy chcą wspierać swoją wewnętrzną siłę, a przy tym lubią to robić efektownymi dodatkami.


Inspiracje modowe z wykorzystaniem lapis lazuli znajdziesz na naszym Instagramie klikając tutaj.

DODATKOWE -15% W KOSZYKU