Obsydian – właściwości, znaczenie i zastosowanie kamieni obsydianu

Ten piękny, czarny kamień wzbudza wiele emocji w miłośnikach naturalnych klejnotów. Kryje w sobie tajemnice, wydaje się przepełniony magiczną mocą, a przy tym jest szalenie elegancki, idealny, by tworzyć biżuterię zarówno klasyczną, jak i nowoczesną. Czym charakteryzuje się obsydian i dlaczego warto wziąć go pod uwagę, poszukując biżuterii z naturalnymi kamieniami?

Czym jest obsydian?

Obsydian jest niezwykłym kamieniem pochodzenia naturalnego. To szkło wulkaniczne, powstałe w szybko stygnącej lawie, która miała dużą zawartość krzemionki. Bywa nazywany smoczą skałą, co z pewnością od razu wzbudzi skojarzenia w miłośnikach serialu Gra o Tron, gdzie smocze szkło – najprawdopodobniej będące właśnie obsydianem – służyło do wyrabiania broni. Takie też było pierwotne przeznaczenie obsydianu jeszcze w epoce kamienia.

Obecnie najbardziej znane są czarne odmiany obsydianu, ale mogą one również mienić się na czerwono lub brązowo, dzięki zawartości tlenku żelaza. Jeśli posiadają pęcherzyki powietrza, mogą z kolei przybierać delikatnie złotawy połysk. Co ciekawe, nawet nieoszlifowany obsydian pięknie połyskuje, co sprawia, że jest wyjątkowo ozdobny.

Nazwa obsydianu wzięła się od Obsiusza, Rzymianina, który jako pierwszy przywiózł do Europy kamień z Etiopii.

Obsydian naturalne występuje we Włoszech, w Parku Narodowym Yellowstone w USA, Rosji, Nowej Zelandii, Peru, Meksyku, Gruzji, Gwatemali oraz w niemal wszystkich miejscach, w których odnotowano aktywność wulkaniczną. Do wyrobu biżuterii najczęściej stosuje się obsydian pochodzący z USA.

Jakie właściwości ma kamień obsydianu?

Jeśli chodzi o właściwości fizyczne obsydianu, jest to kamień dość kruchy, idealny do wytwarzania biżuterii, ale wymagający uwagi i ochrony przed zniszczeniem. Cechuje się niską przewodności prądu i średnią twardością (5 w skali Mohsa – dla porównania, twardość diamentu wynosi 10), oraz gęstością do 2,6 g/cc. Jego struktura jest szklista i gęsta, a konsystencja pienista i masywna.

Oczywiście, jak każdy kamień szlachetny, obsydian posiada również właściwości magiczne. Kamień ten wyzwala wyjątkową moc ochronną. Pochłania złą energię zarówno z zewnątrz, neutralizując ją i wydalając. Dzięki temu chroni przez negatywnymi wpływami i myślami innych ludzi, przekierowując je z powrotem do nich. Tak samo chroni przed złą energią z wnętrza, wynikającą z braku pewności siebie, wahaniami wiary we własne możliwości czy dręczącymi myślami. Pomaga się oczyścić i wchłaniać pozytywne wibracje.

Energia obsydianu pomaga osiągać spokój i równowagę, a także motywować do działania, realizacji własnych celów i zdobywania nowych umiejętności, bez wahania i chwil zwątpienia. Nie pozwala również czuć się zastraszanym i demotywowanym przez innym. Pomaga być wciąż na fali wznoszącej i przezwyciężać swoje słabości.

Znaczenie obsydianu

Obsydian jest kamieniem wyjątkowo ozdobnym, o pięknym połysku. Jego czarny kolor przyciąga i kojarzy się z elegancją i szykiem, a także magią, romantyzmem i tajemnicą. Dlatego jest idealny do tworzenia biżuterii przepełnionej charakterem i znaczeniem.

Pięknie wygląda niemal w każdej oprawie, zarówno złotej, jak i – szczególnie – srebrnej. Srebrna biżuteria z obsydianem jest ponadczasowa i doskonale łączy nowoczesność z klasyką.

Wszelkie ozdoby z obsydianem idealnie sprawdzą się także jako amulety, dzięki wyjątkowym właściwościom tego pięknego, wulkanicznego klejnotu. Z pewnością będzie doskonały dla osób, które zajmują się magią lub które silnie odczuwają negatywne wpływy z zewnątrz. Biżuteria z obsydianem będzie również doskonałym dodatkiem do stylizacji dla tych, którzy na co dzień chcą dodatkowo wesprzeć swoje możliwości i pomóc swojemu szczęściu – dla biznesmenów, właścicieli firm, freelancerów.

W jakich kolorach występuje obsydian?

Jak zostało wspomniane, obsydian najczęściej występuje w kolorze czarnym i taki jest też najpopularniejszy. Ale ze względu na możliwe oddziaływanie innych minerałów, obsydian może przybierać zabarwienie także złote, tęczowe, czerwone, brązowe oraz zielono brązowe. Wyjątkowo ciekawą barwę ma obsydian śnieżny – czarny kolor przeplata się z białymi plamami, obecnymi dzięki krzemionce, krystobalicie i skaleniom alkalicznym. Nazwa kamienia wywodzi się od skojarzenia, ponieważ białe ślady wyglądają niczym płatki śniegu.

Właściwości obsydianu śnieżnego

Obsydian śnieżny zwany jest także agatem islandzkim. Podobnie, jak w przypadku klasycznej odmiany kamienia, właściwości obsydianu z białymi znaczeniami skupiają się wokół ochrony i niwelowania negatywnych wpływów. Obsydian śnieżny ma moc łagodzenia trosk i zmartwień, łagodzi niepokój i pomaga rozprawić się z demonami. Wyciąga z podświadomości wszelkie kumulowane problemy wewnętrzne, które hamują przed podejmowaniem działań, dzięki czemu wyzwala pozytywną energię i wiarę we własne możliwości.

Właściwości obsydianu czarnego

Jeśli chodzi o czarny obsydian, właściwości tego kamienia są najbardziej, można powiedzieć, ogólne. Jest to kamień przede wszystkim chroniący przed negatywną energią z zewnątrz, jak i niepozwalający na poddawanie się własnym trapiącym myślom. Wspomoże wiarę we własne możliwości, podbuduje wewnętrzną siłę i pozwoli odciąć się od nieprzychylnych wpływów innych osób.

Właściwości obsydianu tęczowego

Obsydian tęczowy jest najrzadszą i najdelikatniejszą odmianą obsydianu. Jak każdy kamień z tej rodziny, posiada silne właściwości ochronne, sprzyja również wewnętrznemu rozwojowi duchowemu i emocjonalnemu. Obsydian tęczowy wspiera życie uczuciowe, pomaga w znalezieniu szczęśliwej miłości, szczególnie osobom po przejściach. Uzdrawia i wzmacnia złamane serce.

Podsumowanie

Obsydiany to jedne z najbardziej niezwykłych kamieni. Choć są raczej delikatne, jeśli chodzi o fizyczne właściwości, to ich moc jest wyjątkowo silna. Zdecydowanie warto podarować biżuterię damską z obsydianem osobie, którą chce się wesprzeć i ochronić. Ponadto, obsydiany są wyjątkowo ozdobne i po prostu piękne – nie powinno ich zabraknąć w skarbach żadnego miłośnika naturalnych klejnotów.


Inspiracje modowe z wykorzystaniem obsydianu znajdziesz na naszym Instagramie klikając tutaj.