Ametyst – kamień harmonii, relaksu i wewnętrznej równowagi

Ametyst to jeden z najbardziej urzekających kamieni szlachetnych. Jego piękna barwa, w połączeniu z wyjątkowymi właściwościami, czyni z niego idealny klejnot na talizmany dla tych, którzy cenią elegancję i żyją na najwyższych obrotach.

Ametyst – właściwości i pochodzenie 

Ametyst to minerał z grupy kwarców, uważany za jedną z najpiękniejszych jego odmian ze względu na kolor, który mieni się różnymi odcieniami fioletu. Ten wyjątkowy kamień szlachetny często wykazuje smugowanie. Wówczas warstwy kryształu o różnym natężeniu barwy układają się naprzemiennie, tworząc dzięki warstwom efektowną grę kolorów, która wprawia w zachwyt i czyni z ametystów ukochany kamień i jubilerów, i miłośników efektownej biżuterii.

Barwa ametystu pochodzi od śladowych ilości glinu i żelaza, zaś nazwa od greckiego słowa amethysos, co oznacza trzeźwyW starożytnej Grecji pito wino z ametystowych kielichów, w których wino nabierało bardziej wyrazistego koloru. Wierzono także, że dzięki temu można uniknąć skutków nadmiernego spożycia alkoholu – w ametystowych kielichach nawet woda nabierała winnego koloru.

Ametyst ma moc pobierania energii z otoczenia, zarówno dobrej, jak i złej. Dlatego, aby zadbać o jego magiczny potencjał i móc czerpać z niego same pozytywny, kamień należy oczyszczać pod bieżącą wodą, a także co jakiś czas zostawiać w nasłonecznionym miejscu, aby odzyskał blask i właściwości. Warto jednak uważać w przypadku odmian ametystów o ciemnym zabarwieniu – mogą blednąć pod wpływem światła, więc należy je przechowywać w zaciemnionych miejscach.

Największą zaletą ametystów jest ich wspaniały kolor, mieniący się wieloma odcieniami, od głębokiego fioletu po subtelną, wrzosową barwę. Za to jest wyjątkowo ceniony w jubilerstwie. Nie bez znaczenia są również właściwości tego wyjątkowego klejnotu, nazywanego „kamieniem harmonii i relaksu”.

Ametyst – minerał, który wspiera pracoholików

Znaczenie kamieni, jakimi są ametysty, z pewnością docenią wszyscy, którzy w codziennym życiu mało mają chwil na wytchnienie i często są poddawani próbom charakteru. Przywraca bowiem równowagę, koi nerwy, pomaga się uspokajać. Przejmuje z otoczenia negatywną energię, dzięki czemu przynosi spokój i uwalnia umysł od natarczywych myśli.

Ametysty pomagają również radzić sobie z emocjami i ich natłokiem, wzmacniają cierpliwość i uwalniają od poczucia stresu i zmęczenia. Dzięki temu działają uspokajająco i sprzyjają relaksowi.

Kamień ametyst zwiększa także kreatywne myślenie, co z kolei sprzyja łączeniu obowiązków z intuicją i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Pomaga stawiać czoła wyzwaniom. Energia fioletowego kwarcu poszerza horyzonty i pole rozwoju, co pozwala profesjonalnie podchodzić do swoich zadań. Z pewnością docenią to wszyscy, którzy są wobec siebie wymagający.

Ametyst – kamień szlachetny na stres, negatywne emocje i bezsenność

Ametyst sprzyja także osiąganiu spokoju i równowagi w życiu osobistym. Pomaga łagodzić konflikty i oczyszcza aurę, przywracając jej pozytywność i dobrą energię. Moc ametystu sprzyja również miłosnym uniesieniom, zwiększa on potencjał seksualny i satysfakcję z życia erotycznego. Ułatwia również przełamanie i radzenie sobie z codzienną rutyną.

Minerał ułatwia również pogodzenie potrzeb fizycznych z duchowymi, co oznacza, że łatwiej można sobie radzić z trudami i stresującymi sytuacjami. Pomaga również łagodzić konflikty, sprzyja osiąganiu spokoju oraz nakierowuje na działania, dzięki którym łatwiej odnaleźć balans w codziennym natłoku myśli i odpychać te negatywne. Sprzyja wyciszaniu się, co wpływa korzystnie na wieczorny relaks i dobry sen.

Moc ametystu nie jest obojętna także dla zdrowia. To kamień wysoko ceniony w medycynie niekonwencjonalnej. Co daje ametyst w kontekście fizycznym?

  • Łagodzi bóle głowy i pomaga uporać się z migreną.
  • Uspokajające działanie wpływa na spokojny sen i łagodzi nerwobóle.
  • Pomaga radzić sobie ze stresem i łagodzi objawy chorób o podłożu nerwowym, przyspiesza pozbywanie się urazów psychicznych, działa wspierająco w leczeniu depresji.
  • Reguluje przemianę materii, łagodzi dolegliwości związane z układem krążenia i wzmacnia odporność. 
  • Pomaga zapobiegać przykrym skutkom nadmiernego spożywania alkoholu i zniechęca do popadania w „ciąg alkoholowy”.

Minerały z grupy kwarców posiadają silną moc zarówno w swoim urzekającym wyglądzie, jak i symbolice, która czyni z nich wyjątkowe amulety.

Ametyst dla zodiakalnego Wodnika i Ryb

Jak każdy kamień szlachetny, także ametysty potrafią współgrać z mocą gwiazd, potęgując jej wpływ na ludzki los. Jakim znakom zodiaków sprzyjają ametysty?

  • Wodnik. Dla osób spod znaku wodnika ametyst będzie wyjątkowym wsparciem w pokonywaniu barier i przeciwności losu. Pomoże otworzyć się na nowości, zachęci do podejmowania nowych wyzwań, a przy tym wzmocni cierpliwość w trudach codzienności. Naszyjnik Elori z ametystem idealnie sprawdzi się jako prezent dla zodiakalnych wodników, szczególnie tych, którzy stoją przed nowymi wyzwaniami. Np. rodzicielstwem, nową pracą, przeprowadzką. 
  • Ryby. Dla zodiakalnych ryb ametyst będzie kamieniem, który wzmocni ich duchowość, pomoże osiągnąć większą wewnętrzną równowagę i pogodzić swoje pragnienia. Otworzy również umysł na nowe możliwości i będzie sprzyjał przekraczaniu swoich granic dla polepszenia świadomości. Tutaj również biżuteria z ametystem doskonale sprawdzi się w roli amuletu, który noszony blisko serca, z pewnością będzie nie tylko piękną ozdobą, ale i realnym wsparciem w codziennych działaniach. 

Ametyst jako kamień szlachetny wspiera również takie znaki, jak baran – któremu pomoże w nauce cierpliwości, pannę – chroniąc ją od negatywnych wpływów środowiska, skorpiona – któremu polepszy intuicję oraz strzelca, któremu wzmocni optymistyczne myślenie. 

Romantyczny kolor szlachetnych ametystów doskonale oddaje charakter tego niezwykłego kamienia szlachetnego – ma w sobie zarazem dynamikę, co oznacza, że silnie oddziałuje na ludzki los, ale i lekkość, dzięki swoim łagodzącym właściwościom.

Więcej inspiracji na naszym profilu na Instagramie, który znajdziesz klikając tutaj.